Řízení kotle – šnekový podavač Regulátor s Pic 1
Led 14

Kruhový spínač je sice historický projekt , nicméně velice života schopný ! Vznikl v roce 2003-4 jako náhrada za Simatik S-7 jenž se pernametně „sám“ vymazával ! Problém byl samozřejmě v nevhodném technickém řešení ! A ne výrobcem tohoto řídícího PLC ! O co vlastně šlo ? Původní zadání znělo ovládat skupinu elektromagnetů na střídavém napětí ! V principu jde o posuvný registr – kruhová smyčka a jeden aktivní člen ! Většina zásobníků(odlučovačů) na sypké materiály potřebuje pravidelně oklepávat stěny – popřípadě ofokuvat proudem vzduchu . To znamená postupně na krátkou dobu sepnout elektroventil (elektromagnet)  pak následující a tak dále .Jednoduchá cyklická smyčka – bez záludností a složitostí ! Ale tak prosté to není v případě střídavého proudu a induktivní zátěže je vždy spousta ale .Tím prvním je že sepnutí by mnělo výhradně proběhnou při průchodu fáze nulou a stejně tak odepnutí ! Pokud někdo namítne že takové řízení vylučuje jiný časový krok než 20ms je zde další ale ! Málo který elektromagnet provede zatáhnutí jádra v kratším čase než 50ms a z aktivním odporem na jádro ještě pomaleji ! U elektroventilů je tomu cca do 100ms jako rychlá reakce .Odpadnutí probíhá díky aktivnímu zatížení rychleji ale i tak je v rozmezí 20ms . Z tohoto technické výčtu vyplívá že řízení v závislosti průchodu fáze nulou na chod zařízení nemá žádný podstatný vliv .  I když jeden důležitý faktor zde je a to ten to – minimalizuje se rušení impulsními špičkami ! Tento důvod je nadevše markantní z ohledem že tyto jednotky vlastně z pravidla jedou nonstop i několik měsíců v kuse !

Při konstrukci jsem vyšel z osvědčené strategie oddělit vše galvanicky !Nejde o paronii ale o prostý fakt záruky a spolehlivosti ! Napájecí část řídícího obvodu lze účinně filtrovat ,stabilizovat ,chránit a blokovat  !O vstupech a výstupech to ale říci nelze tak jednoznačně ! A pak je zde problém výstupy mají umět rozpoznat průchod nulou ! Spolehlivý zařízení je takové jenž má minimum aktivních prvků a dostatečně dimenzované pasivní prvky ! Pro případ ovládání střídy je nasnadě triak – nejlépe s kontrolou fáze a galvanicky odděleným ovládáním -> nu optotriak se spínáním v nule ! Jiné výstupní řešení s minimem součástek a max. spolehlivostí asi není ! Ovládání je pak jednoduše odděleno optrony (pc817) . Hysterzi lze vytvořit buď zenerevou diodou či transilem  podle potřeby ! Výsledek takové koncepce je zařízení s minimem dílů a max. spolehlivostí jako celku !

Jak uvádí původní koncepce disponuje procesorem 89c51 a pamětí eeprom pro uložení nastavených hodnot ! Novější verze pak procesorem z řady pic16f87x s interní eeprom a analogovými vstupy ! Tím je dán základní rozdíl v původní verzi nutno nastavit hodnoty tlačítky a následně tyto hodnoty uložit ! Nová verze umožňuje nastavení pomocí trimrů bez nutnosti něco ukládat. Jednoduší  řešení a hlavně ovládání ! Tato původní jednotka disponuje 25 výstupy a slouží k ofuku  prašného filtru .Ovládání klasické start –  stop , autostart . Jako další byla vyvinuta jednotka s 12 výstupy a třemi vstupy přičemž dva výstupy jsou využity jako signalizace – zbylých 10 slouží k oklepu cyklónového zásobníků pilin . Vstupy mají funkce start , stop , start od tlakového čidla . Nastavit lze  počet výstupů 1-10 , dobu sepnutí a dobu pauzy , a počet opakování oklepu a čas mezi jednotlivými oklepy. Pro potřebu servisu byl doplněn modul o program ruční kontroly ventilů – je tedy možné  navolit jednotlivý určitý ventil a ten manuálně otevřít a zavřít podle potřeby údržby. Následují fotografie modulů a jejich osazení . Jako už vše zde publikované v případě zájmu poradím ,vysvětlím , vyrobím  vše je otázkou dohody !

Zanechte komentář