Tranzistor tester
Bře 24

Pokračování této velmi povede né konstrukce .

Upřímně jsem rád že jsem se musel zabývat touto konstrukcí .Rád bych vyjádřil upřímný obdiv k práci kterou odvedl Markus Frejek a také Karl-Heinz Kübbeler . Originál projektu ze kerého vychází má konstrukce > http://www.mikrocontroller.net/articles/AVR_Transistortester . Svým rozsahem je až podivuhodné co vše lze tímto testerem provádět . V pravém slova smyslu jde o propracováný systém můstkového měření . Teoretický postup naleznete originální dokumentaci jenž je dostupná na stránkách projektu. I tak mohu říci že konstrukce předčila vše co lze čekat od tak prostého zařízení . Detekuje nejen hodnoty pasivních součástek ,ale i polarity přechodů polovodičů .To umožňuje detekovat jak tranzistory tak tyristory i triaky . V celku bez problémů určí všecny běžné součástky včetně hodnot přechodů a polarit . Ukazuje prostým způsobem který pin je na kterém vývodu součástky . Dále už není asi nutno dadávat nic postatného .

Aktuální parametry :

Test R 0,1W -50W

Kapacita 35pF – 100mF

ESR- nad 2mF od 10mW

Indučknost od 10mH do 20H

Test a určení Diod,Tranzistorů,

Triaků,JFET,MOSFET

Samotná konstrukce je prostá , srdcem je procesor Atmega 168 ,zdroj refernčního napětí a měřící mustek a obvod napájení + automatické vypnutí . Napájení je z 9V baterie . Lze doplnit o napájení z Li-pol (či Li-ion)článků či tester zenerek . Prvotní konstrukce byla malá a pěkná avšak problematická na vestavění do krabiček . Udruhé verze jsem si dal práci a začal řešit její vestavění do krabičky KM33B ,což nakonec i podařilo realizovat . Podsvětlení lze vypnout vypínčem na straně .Konektor pro programování procesoru je taktéž vyveden do strany . Čímž se usnadnila montáž do krabičky jen na pouhe nasazení víka . Do budoucna se snad podaří i dodělat test zenerek i když jde spíše o doplněk než nutnost .

Na konec lze dodat že na ebay , či aukru jsou k mání moduly čínské provenince – jsou přirozeně funkční a lze donich i nahrát nový fimware , po drobných upravách i zdokonalit . Osobně také již dělám na vylepšeních svého klonu této konstrukce . Konstrukce bez problému pracuje i jen tak nadrátovaná v univerzální desce či nepájivém poli . Není nutno se bát si jej postavit svépomocí ! Lze jen říci že není nutno očekávat extrémní přesnost testeru . Na druhou stranu lze konstatovat jistou míru zdokonalitelnosti přesnosti .Je možnost zpárovat trojice měřicích odporů a použít přesný refeční zdroj a podobné upravy . Dá se i tak dosáhnou doce přesných mněření .Jisté meze přesnosti jsou dané konstrukcí a samotném provedením testeru . Dále doporučuji pro potřeby prodloužení vývodů od procesoru je nutné prodloužit měřící páry po vzoru kelvinových svorek . Důvod je ten že po zkalibrování dojde na prodloužení k měření parazitní kapacity .

Nemám sice v úmyslu tester vyrábět , nicméně se ukazuje že zájemcu je hodně tudíž v pár kousků občas postavím . A to jak již z důvodů úprav tak i na prodej .Rád odpovím na dotazy ohledně konstrukce .

Zanechte komentář